Vítězné snímky v soutěži Věda fotogenická získaly vědkyně z ÚPT

Rozhovor s Kateřinou Mrázovou, spoluautorkou vítězných snímků Vědy fotogenické 2021

 

Tři vítězné snímky v akademické  foto soutěži Věda fotogenická jsou z laboratoře oddělení Elektronové mikroskopie,  vědecká skupina Mikroskopie pro biomedicínu, ÚPT AV ČR. Spoluautorky snímků jsou Kateřina Mrázová a Kamila Hrubanová. Gratulujeme k úžasnému umístění!

A jak  vítězné snímky vznikly?

Vědecká skupina Mikroskopie pro biomedicínu se věnuje převážně studiu biologických preparátů a součástí naší práce je i testování protokolů příprav právě biologických vzorků. „Minulé léto na toto téma byla na Ústavu přístrojové techniky AV ČR vypsána stáž pro vysokoškolské studenty a všechny tyto fotografie vznikly právě v rámci této stáže. Společně se stážistou jsme testovali různé techniky příprav biologických vzorků pro pozorování ve skenovacím elektronovém mikroskopu. Kolegyně Kamila Hrubanová následně připravené vzorky nafotila a vzhledem k tomu, že fotografie z mikroskopu byly velmi zajímavé, rozhodli jsme se je ještě trošku vylepšit. Pomocí Photoshopu jsem  černobílé fotografie kolorovala.“ Popisuje Kateřina Mrázová vznik vítězných obrázků.

„Ráda bych tímto poděkovala za podporu Akademii věd a Projektu Strategie AV21, program „Diagnostické metody a techniky“, díky kterému jsme na konci minulého roku 2020 uspořádali i výstavu v Mahenově knihovně v Brně, která obsahovala 25 kolorovaných fotografií s tématikou z mikrosvěta a měla název  „mikrosvět obrazEM“ „ dodává Kateřina Mrázová.  
Pro velký zájem bude  výstava v prosinci, letošního roku aktualizovaná a vystavená pro  veřejnost v prostorách knihovny Jiřího Mahena v Brně.

Poděkování od obou autorek vítězných snímků patří k  vedoucímu vědecké skupiny Mikroskopie pro biomedicínu, Vladislavu Krzyžánkovi a v neposlední řadě Janě Nebesářové z Biologického centra AV ČR, která mi byla při úpravě fotografií velkou inspirací.

Foto vítězných obrázků:
Autorky Kateřina Mrázová a Kamila Hrubanová
Vědecká skupina Mikroskopie pro biomedicínu, ÚPT AV ČR

Věda fotogenická

Ve víru růžové, 1. místo v hlavní kategorii
Co je na snímku: Kolorovaný detail části květu zvonku (Campanula), zachycený pomocí elektronového mikroskopu, připomíná svým tvarem malé tornádo.


Věda fotogenická

Svinutý afrikán, 1. místo v hlavní kategorii
Co je na snímku: Detail květu afrikánu (Tagetes) zachycený pomocí elektronového mikroskopu. Objevíte všech pět ukrytých pylových zrn?


Věda fotogenická

Silná trojka, 1. místo v hlavní kategorii
Co je na snímku: Pylová zrna kopretiny (Leucanthemum) – noční můra alergiků, zachycená pomocí elektronového mikroskopu.