Dny elektronové mikroskopie 2021

Ve dnech 14. – 18. 4. 2021 se konají Dny elektronové mikroskopie (DEM21)
Na přípravě programu DEM21 spolupracovalo s Magistrátem města Brna a partnery DEM21 také oddělení Elektronové mikroskopie, ÚPT AV ČR a pro příznivce tématu je připraven lákavý program

Oficiální zahájení Dnů elektronové mikroskopie se koná ve středu 14. 4. 2021 ve 14:00 na náměstí Svobody, kde jsou všichni srdečně zváni!  Po celou dobu konání  akce bude vystavena nafukovací nanostruktura přímo na náměstí a doplněna o výstavu „O elektronové mikroskopii“.
Z široké nabídky aktivit v rámci DEM21 doporučujeme

Středa 14. 4. 2021 bude ve znamení panelových diskusí
Jednu z nich, na téma ELEKTRONOVÁ MIKROSKOPIE (V BRNĚ) OD HISTORIE PO SOUČASNOST (OD 20:00) bude moderovat dr. Ilona Müllerová z ÚPT AV ČR a jejími hosty budou významné osoby spjaté s elektronovou mikroskopií nejen v Brně.
Odkazy na obě panelové diskuse, na které není nutná registrace předem:

Čtvrtek 15. 4. 2021, 19:00 – on-line panelová diskuse na téma „UPLATNĚNÍ ABSOLVENTŮ V OBORU ELEKTRONOVÉ MIKROSKOPIE“. Moderuje Kristina Stejskalová, jednou z řečníků bude dr. Šárka Mikmeková, která posluchačům v rámci debaty představí své zkušenosti z pracovního pobytu v Japonsku nebo  výzkum v laboratořích Elektronové mikroskopie, kde v současné době působí jako vedoucí skupiny Mikroskopie pro materiálové vědy, oddělení Elektronové mikroskopie, ÚPT AV ČR.

Princip elektronového mikroskopu Vám ve videu „KUKÁTKEM DO NANOSVĚTA“ laicky vysvětlí herec Pavel Liška.

Obrázek Elektronový mikroskop hrou

Vzhledem ke stávající situaci, v letošním roce není možné zrealizovat exkurze pro návštěvníky DEM21 v našich laboratořích, využijte alespoň krátký pohled do laboratoří pomocí virtuální prohlídky nebo 1 min video - představení laboratoří Elektronové mikroskopie, ÚPT AV ČR. 

Po celou dobu můžete pomocí aplikace LOXPER navštívit významná místa, která jsou spjatá s historií i současností elektronové mikroskopie. Zastavení č. 7  je  v Ústavu přístrojové techniky AV ČR.
Víte, že je  Brno vnímáno jako Mekka elektronové mikroskopie? Vyšetřete si čas a zastavte se na chvíli v této uspěchané době. Dozvíte se, jaké Brno mělo a dosud i má v rámci oboru elektronové mikroskopie tradici.

KVÍZ u zastavení č.7,  procházky pomocí aplikace LOXPER, najdete krásné obrázky, které byly pořízeny v laboratořích oddělení Elektronové mikroskopie, ÚPT AV ČR. Uhádnete o co se jedná? 

uhádni co je na obrázku: a) kávové zrno b)pylové zrno Gardénie (Gardenia) c) pylové zrno Svízele přítuly (Galium aparine)

1

seřaď správně odpovědi: a) vosa  b) moucha celek  c) oko mouchy d) křídlo mouchy

2

uhádni co je na obrázku: a) vířník (Rotifera) b) buchanka (Cyclopoida)  c) roztoč (Acari)   

3

uhádni co je na obrázku: a) zvonek (Campanula) b) zavinutec (Cypraea) c) hedvábná nit

4

 

Medializace:
Metropolitan 3/2021 – zakladatelé elektronové mikroskopie (str. 28-29)
Metropolitan 4/2021 – Elektronová mikroskopie (str. 30-34), najdete zde i Mikroskopickou anketu, kde jedna z oslovených je i dr. Eliška
Materna Mikmeková, vedoucí skupiny  Mikroskopie a spektroskopie povrchů, oddělení elektronové mikroskopie ÚPT.
KAM- 4/2021
Dne 8. dubna 2021 bude vydaná tisková zpráva k akci.