ÚPT na Festivalu vědy v Brně!

Zveme vás na Festival vědy, který proběhne ve dnech 8. až 10. září 2023 v Brně, v prostorách brněnského Výstaviště, pavilon A1! Zastavte se u stánku Ústavu přístrojové techniky AV ČR (ÚPT) a proměňte se na pár minut ve vědce!  V průběhu tří festivalových dnů Vám naši vědečtí kolegové představí vědu tři oddělení ÚPT zábavnou formou.

Páteční (8.9.2023) zábavní a zároveň poučný den si pro Vás připravili kolegové z vědecké skupiny Kryogeniky a Supravodivosti.
Čekají Vás nevšední zážitky, pokusy a ukázky na téma „Základy kryogeniky aneb pokusy při kterých mrazí!
A o čem to vlastně bude?
Většinu naší atmosféry tvoří plynný dusík, který po ochlazení k teplotám kolem -200 °C zkapalní a dá se využít jako médium k ochlazení jiných předmětů. S jeho pomocí zmrazíme všechno, co nám přijde pod ruku! Ukážeme vám řadu zajímavých fyzikálních i chemických pokusů a zároveň vysvětlíme podstatu a možné využití v praxi.  Návštěvníci například uvidí, jak nízká teplota dramaticky ovlivňuje materiály kolem nás a jejich základní vlastnosti. Nebude chybět ani výroba pravé mlhy, menší výbuch, obří „Hrnečku, vař!“ a jiné kuriozity, které nejsou jinde k vidění. Zlatým hřebem pak bude supravodivá levitace předmětu v prostoru, na jakou si kromě nás troufají už jenom kouzelníci, a z naší odpalovací rampy rychlostí blesku odstartuje několik raket na dusíkový pohon! Přijďte se k nám toto léto příjemně osvěžit, zábavně, poučně a s chladnou hlavou!

 

Kryo  Kryo
Foto:  Festival vědy 2022, Zdroj ÚPT AV ČR (pokusy s kapalným dusíkem, levitace tělesa)


Sobotní program (9. 9. 2023)
pro Vás připravili kolegové z oddělení Koherenční optiky.           
A o čem to bude?
Letošní ukázky budou na téma – lasery!
Výkonové a obráběcí lasery mají využití ve všech oblastech lidské činnosti, od výroby aut až po operace očí. Představíme vám výsledky práce laserového systému, který dokáže obrábět nejtvrdší materiály nebo popsat hlavičku zápalky.
Pro velké i malé návštěvníky bude připraveno světelné zrcadlové bludiště.

Koherenční optika  Koherenční optika  Koherenční optika
Foto:  Festival vědy 2022, Zdroj ÚPT AV ČR

Miniatury  Hlavička sirky
Obr: miniatury vyřezané na Mikroobráběcím centru v ÚPT AV ČR


A na co se můžete těšit v neděli 10. 9. 2023?
Program připravili kolegyně a kolegové z vědecké skupiny Biofotoniky a optofluidiky ve spolupráci s Matelab. A protože víme, jak moc děti milují experimenty, budeme si hrát!
Malý návštěvník se na chvíli promění ve vědce a zábavnou formou si osvojí základy chemie či fyziky. Obě témata se pokusíme přiblížit každému, kdo má zájem dozvědět se více o běžném světě kolem nás. Dětští návštěvníci si budou moci v průběhu neděle vyzkoušet chemickou laboratoř Matelab – věda sbalená na doma, kterou si Vaše děti stoprocentně zamilují.

Matelab

Foto Matelab

Vstup na festival je zdarma!
Jste-li příznivci vědy a chcete se dozvědět více o běžném světě kolem nás? Pak jste srdečně zváni!

Více o programu festivalu

Plakát  Festivalu vědy