ÚPT na Festivalu vědy

Závěrečná zpráva - ÚPT na Festivalu vědy

Zveme vás na Festival vědy, který se koná ve dnech 3. a 4. září 2021 v areálu Dopravního hřiště Riviéra v Brně. Naši vědečtí kolegové pro návštěvníky po oba dny připravili zajímavý program.

V Divadle vědy představí naši kolegové z vědecké skupiny Magnetické rezonance a Kryogeniky téma "Mrazivé experimenty v horkém létě"
Představení proběhne v termínech:
pátek 13:00 a 16:45h a v sobotu  v 9:45 a 13:00h

A o čem představení bude?
Na teplotě závisí vlastnosti nejrůznějších materiálů i řada přírodních jevů. S pomocí kapalného dusíku o teplotě -196 °C si některé z těchto zákonitostí ukážeme formou poutavých experimentů a vysvětlíme jejich princip. Z dusíku vyrobíme hustou mlhu nebo kopec pěny po kolena, uhasíme oheň, předvedeme tanec dusíkových kapek na plechu nebo necháme kapalný dusík v mžiku zmrznout na pevný led. Nízká teplota nám pomůže se změnou chování plastů a kovů nebo dokonce i při bezkontaktní levitaci supravodivého vláčku. Odvážným divákům předvedeme i menší výbuch či let rakety na výkonný dusíkový pohon.


Po celý festival na stánku Ústavu přístrojové techniky AV ČR v rámci akademického náměstíčka poodhalí kolegové z oddělení Koherenční optiky a Mikrofotoniky zábavnou a odlehčenou formou letošní téma „Co byste chtěli vědět o laserech?“
Na  několika  exponátech vám představí,  jak fungují lasery v nejlepších laboratořích a na řezu laserového ukazovátka Vám ukáží, co je schováno pod elegantním designem upraveným krytem
A protože víme, jak moc děti milují experimenty, budeme si v sobotu hrát. Návštěvník se na chvíli promění ve vědce a zábavnou formou si osvojí základy chemie či fyziky. Tato témata se pokusíme přiblížit každému, kdo má zájem dozvědět se více o běžném světě kolem nás.

Všichni zájemci o vědu jsou vítání!

Vstup na festival je zdarma!

 

Festival vědy  Festival vědy  Festival vědy

Foto: Festival vědy v r. 2020