Unikátní holografický endoskop poskytuje nepřerušovaný pohled do zvířecího mozku

Holografický endoskop na bázi MMF o tloušťce 110 μm, který vyvinul mezinárodní vědecký tým pod vedením Tomáše Čižmára z ÚPT AV, jde do celé hloubky zvířecího mozku.

Mezinárodní tým vědců pod vedením Tomáše Čižmára z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, předvedl holografický endoskop na bázi MMF o tloušťce 110 μm, který i v nejhlubších místech mozku poskytuje zobrazovací výkon, stabilitu a rychlost potřebnou k řešení mikroskopických základů neurovědního výzkumu živých zvířat, v budoucnu i lidí.
Přestože vědci přístroj testovali pouze na zvířatech v celkové anestezii, už teď slibuje nové experimentální možnosti pro neurovědy.
Přístroj dokáže zachytit detaily strukturálního propojení, jako jsou dendritické trny a subcelulární vezikuly, a současně umožňuje snímat signalizační aktivitu jednotlivých neuronů a měřit rychlost průtoku krve jedinou cévou.“ přibližuje Tomáš Čižmár s tím, že nástroj poskytuje nepřerušovaný „přehled“ celé hloubky mozku během jediného experimentu. Přestože byl přístroj testován pouze na plně anestezovaných zvířatech, kombinace vysoké kvality zobrazení, nebývalé hloubky použití a jedinečné šetrnosti k organismu již nyní nastiňuje nové experimentální možnosti pro neurovědy in vivo.

O výzkumu byl zveřejněn článek dne 6. 4. 2023 v časopisu Nature Communications

U příležitosti této významné události byla vydaná dne 12. 4. 2023 Tisková zpráva

O úspěchu mezinárodního týmu vědců informovala tato media:
12.4.2023, 18:07, ČT1 Regiony, rozhovor s Petrem Jáklem
13.4.2023, ČT 1 a ČT 24, Studio 6, rozhovor s Petrem Jáklem, vysíláno od 06:11 a dále v průběhu dne opakováno na ČT2413.4.2023, ČRo Radiožurnál. Vysíláno v 6:50. Opakováno, též na dalších stanicích v průběhu celého dne.

Přesné zobrazení mozku. Holografický endoskop vědců z Brna umí zachytit i komunikaci neuronů | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
irozhlas.cz | 19.04.2023 | Rubrika: Věda | Autor: Marie Hošťálková | Vydavatel: ČESKÝ ROZHLAS

23.4.2023 ČRo Brno, rozhovor poskytli Hana Uhlířová a Petr Jákl, Ústav přístrojové techniky AV ČR. Vysíláno v 6:34Endoskop

Obrázek k výzkumu:
„Řízený přenos světla prostřednictvím multimodových vláken nabízí unikátně atraumatické zobrazení vhodné ke studiu hlubokých mozkových struktur. Endoskop tenký jako vlas, umožňuje detailní pohled do celé hloubky živého zvířecího mozku."


Více informací:
Prof. Mgr. Tomáš Čižmár, Ph.D.
Ústav přístrojové techniky AV ČR
cizmart@isibrno.cz