Nová generace LED technologií, její vývoj na ÚPT AV ČR

U příležitosti jedné z největších výstav A+A v rámci ochrany zdraví a bezpečnosti při práci v německém Düsseldorfu, byla společně s naším strategickým partnerem ALIS Tech v listopadu 2023 prezentována novinka LED projekce čar.  

Speciálně vyvinutý Projektor představuje revoluci v rámci podlahového značení, jež oproti konkurenčním metodám je postavena pro oko zdravotně nezávadné LED technologii.
Zařízení bylo vyvinuto v rámci aplikovaného výzkumu průmyslového partnera s pracovištěm Akademie věd ČR. Na výzkumu se konkrétně ve velké míře podílela vědecká skupina Aplikované a integrované fotoniky, Ústavu přístrojové techniky (ÚPT) AV ČR, která na mezinárodním veletrhu představila dva prototypy čárových projektorů, s velkým potenciálem využití do budoucna v průmyslu 4.0.

Výhody představené LED technologie na mezinárodním veletrhu jsou:

  • Snadná instalace
  • Přemístitelnost LED projektoru, a tedy i finálního značení.
  • Z dlouhodobého hlediska ekonomičtější varianta podlahového značení v rámci častého    přeznačování čar oproti konvenčním technikám (epoxidové nátěry/nálepky)
  • Oživení pracovního prostoru
  • Delší životnost značení

Při projekci čar definovaných dle požadavků průmyslu musel řešitelský tým pracovat s nekoherentním zdrojem záření, což má ve srovnání s koherentními zdroji užší pole působnosti s ohledem na tvarování světla do čárových obrazců“ vysvětluje mladý vědec Lukáš Šilhan, který je součástí výzkumného týmu  Aplikované a integrované fotoniky, ÚPT AV ČR pod vedením Mojmíra Šerýho, vedoucího vědecké skupiny, která se tímto výzkumem dlouhodobě zabývá.

LED Projektor disponuje speciálně upravenou optikou, jež koncentruje paprsek světla do tvaru čáry pro dosažení maximálního světelného výsledku. Vysoce viditelné LED čáry tak umožňují snadnější orientaci chodců nebo řidičů manipulační techniky v provozu.

ALIS Tech

Foto z veletrhu (Zdroj ALIS Tech/ISI)


ALISI

Foto: Zdroj ÚPT AV ČR