Hospodářská komora ČR – Zpravodajský portál plus

Začátkem února, při návštěvě laboratoře vědecké skupiny  Kryogenika a supravodivost, ÚPT AV ČR, představili Tomáš Králík a Jiří Frolec redaktoru Danielu Mrázkovi kryoaparaturu, na které zkoumají vzorky pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA).

podcast: ELEKTRON – v reportáži z vědeckých laboratoří (stopáž 25:35 min) uslyšíte rozhovor s Tomášem Králíkem a Jiřím Frolcem o spolupráci skupiny Kryogeniky a supravodivosti s ESA:

ROZHOVOR, redaktor DANIEL MRÁZEK, 28. 2. 2022

Evropská kosmická agentura si pochvaluje kryoaparaturu brněnských vědců
Z toho, co dokáže tento přístroj, mrazí. Doslova

Tomáš Králík a Jiří Frolec představili začátkem února, při návštěvě laboratoře vědecké skupiny  Kryogenika a supravodivost, ÚPT AV ČR, redaktoru Danielu Mrázkovi kryoaparaturu, na které zkoumají vzorky pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA).
Mohl by se používat v tropech, spolehlivě funguje při téměř padesátistupňovém vedru. Konstruovaný je ale na teploty mnohem nižší, na takové, které si běžný člověk ani nedokáže představit. Běžně totiž pracuje v kapalném heliu, tedy při teplotě -269°C! Oceňují ho konstruktéři nízkoteplotních nádob a aparatur, úspěch ale slaví i u Evropské kosmické agentury (ESA). Právě ta si zařízením vyvinutém na Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR v Brně nechala otestovat materiál pro konstrukci sondy JUICE, která bude zkoumat planetu Jupiter a její měsíce. A právě díky spolupráci s ESA vědci pro přístroj našli i poněkud nečekané využití.

redaktor DANIEL MRÁZEK, 19. 2. 2022
Celý článek najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR.

O úspěchu vědecké skupiny  Kryogenika a supravodivost dále informoval časopis
21. Století | 16.02.2022 | Rubrika: Vesmír technologie | Strana: 90 | Autor: PAVEL POLCAR

Článek Vědci z Brna dobývají vesmír,  píše o úspěších výzkumníků z Moravy. Jedním z výzkumných  pracovišť je i  Ústavu přístrojové techniky.


Aparatura

Zdroj: ÚPT AV ČR

 

Laboratoř

Zdroj:    D. Mrázek