Festival vědy

Ve dnech 4. a 5. září 2020 se koná Festival vědy v areálu Dopravního hřiště Riviéra v Brně. Vědci z ÚPT AV ČR pro návštěvníky po oba dny připravili zajímavý program.  

Kolegové z oddělení Magnetické rezonance a Kryogeniky přiblíží návštěvníkům formou zábavných pokusů základy oboru nízkých teplot.

Letošní téma: „mrzne, až to praští“.
Ukážeme co je to opravdu nízká teplota a co s ní lze dokázat. Se základním kryogenním médiem – kapalným dusíkem s teplotou -196°C ukážeme řadu zajímavých jevů, které souvisí s teplotou a chováním plynů. Některé z nich si návštěvníci budou moci vyzkoušet doslova na vlastní kůži. Z dusíku vyrobíme hustou mlhu nebo kopec pěny po kolena, uhasíme i rozděláme oheň, uděláme vodotrysk a možná i na nějakou hlasitou ránu dojde. Předvedeme tanec dusíkových kapek nebo necháme už tak studený dusík zmrznout na led. Nízká teplota nám pomůže nechat viset předměty v prostoru pomocí supravodivé levitace a také výrazně změní chování plastů a kovů. V průběhu akce zájemcům vysvětlíme kde a na co jsou nízké teploty dobré a jak je ve společnosti využíváme.

Dále nahlédnete do mozku či srdce, dokonce i bříška živé myšky, postačí k tomu dotyk na monitor.
Zjistíte, jak poznat zjistit nahnilý banán bez oloupání to vše bude odhaleno u exponátů z oddělení Magnetické rezonance.
A protože víme, jak moc děti milují experimenty, budeme si v sobotu hrát. Návštěvník se na chvíli promění ve vědce a zábavnou formou si osvojí základy chemie či fyziky. Tato témata se pokusíme přiblížit každému, kdo má zájem dozvědět se více o běžném světě kolem nás.

Všichni zájemci o vědu jsou vítání!

Vstup volný

Festival vědy  Festival vědy

 

Festival vědy