ČT24 (16.2.) a ČRo Plus (21.2.) AI pomáhá na dálku sledovat stav srdce pacienta

Čeští lékaři mohou díky umělé inteligenci sledovat na dálku stav srdce pacienta. Na takto unikátní spolupráci se podílí vědci z oddělení Medicínských signálů, skupina Umělé inteligence a medicínských technologií. O úspěchu informuje mimo jiné i Česká televize.

Lékaři se mohou o případném zhoršení stavu pacienta se srdečním onemocněním nyní dozvědět zavčas nebo ho i předpovědět. Napomoct tomu může nový projekt, který s pomocí umělé inteligence (AI) dokáže vyhodnotit získaná data na dálku skrze chytré hodinky pacienta.

Systém Joseph vypracovali odborníci ze společnosti Medical Data Transfer (MDT) a z Ústavu přístrojové techniky (ÚPT) AV ČR. Finančně projekt podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR).
Úkolem vědecké skupiny Umělé inteligence a medicínských technologií bylo vyvinutí techniky, které vyhledávají specifické chování EKG křivky s důrazem na dlouhodobou spolehlivost.
Technologická agentura ČR podpořila projekt více než 13 miliony korun v programu Ministerstva průmyslu a obchodu Trend.

O spolupráci vydala TA ČR dne 15.2.2024 tiskovou zprávu  

O úspěšné spolupráci informují tato media:
ČT24 16.2.2024
komoraplus.cz
businessinfo.cz
sciencemag.cz
scienceweek.cz

Rozhovor dr. Filipa Plešingera v ČRo Ranní Plus, 21.2.2024, 08:54 h

Srdce
Obrázek: Srdce - progresivní metoda kardiostimulace
(ilustrace Filip Plešinger, Věda fotogenická 2023)
popis:
Ilustrace ukazuje pohled do pravé srdeční komory, do které přes pravou srdeční síň vstupuje skrz trikuspidální chlopeň stimulační elektroda. Ta je zanořena do srdečního septa, kde stimuluje nervové vedení. Ilustrace vznikla technikou “Digital painting” jako součást vědeckého článku (Ventricular activation pattern assessment during right ventricular pacing: Ultra-high-frequency ECG study., K. Čurila et al., JCE, 2021)