„Bakterie“ naučně populární video

Další naučně populární video je tu pro Vás! Je součástí deváté řady NEZkreslené vědy a pokud se zajímáte o svět bakterií, tak si ho nenechte ujít!

Bakterie jsou fascinujícími tvory, které jsou všudypřítomné a zároveň důležitou součástí ekosystémů. Mají různé tvary a velikosti, a přestože jsou nesmírně drobné, jejich vliv na život na Zemi je obrovský.

Ale jaký je vlastně vztah mezi námi a bakteriemi? Jsou prospěšné, nebo bychom se jich měli bát? A co je to ta rezistence na antibiotika, o které tolik slyšíme?

Možná se ptáte, jak bychom mohli vidět něco tak drobného jako bakterie. Lidským okem to samozřejmě není možné, ale pomocí speciálních optických technik ano. Například optická pinzeta nám může pomoci při jejich pozorování. A co je to Ramanovská pinzeta a jak nám pomáhá identifikovat jednotlivé druhy bakterií?

Odpovědi na tyto otázky a mnohem více se dozvíte v naučně populárním videu na téma BAKTERIE, které pro vás připravilo Středisko společných činností Akademie věd České republiky ve spolupráci s vědeckou skupinou Biofotonika a optofluidika, konkrétně dr. Silvii Bernatové a Mgr. Martinu Kizovskému z ÚPT AV ČR, kterým patří velký dík za jejich přínos k této zajímavé produkci!

Toto video je skvělým zdrojem poznatků pro studenty středních škol i laickou veřejnost, kteří se zajímají o svět mikroorganismů a moderní vědecké technologie. Nezapomeňte se podívat a objevte s námi fascinující svět bakterií!

 

bakterie

Covídek (autor:  Jan Smolík)