Workshop – Staň se na 60 min vědcem!

U příležitosti Dnů elektronové mikroskopie_2023 se mohou návštěvníci proměnit ve vědce, sednout si za mikroskop a být součástí týmu v laboratoři Elektronové mikroskopie!

 

Kdy: čtvrtek 23.3. 2023

Termíny workshopů jsou již obsazeny
08:30 - 9:30
10:00 - 11:00
13:00 - 14:00

Kapacita: skupina 25 - 27 osob/termín, po úvodním představení elektronové mikroskopie budou návštěvníci workshopu rozděleni do malých skupinek max. 6 osob.
Délka trvání celkem: 70 min,  workshop je vhodný pro návštěvníky od 12 let!

 

Pro návštěvníky je připraveno pět laboratoří z oddělení Elektronové mikroskopie, ÚPT AV ČR.
Mikroskopie a mikroanalýzy, Mikroskopie pro biomedicínu, Environmentální elektronové mikroskopie, Mikroskopie a spektroskopie povrchů a Mikroskopie pro materiálové vědy

A co si pro Vás naši vědečtí kolegové připravili? Podíváte se, jak vypadají předměty běžného života v mikrosvětě.

Neškodná moucha se změní v chlupatou příšeru nebo plíseň na chlebu, který jste minulý týden nesnědli na svačinu, Vám bude připadat jako spletitý prales.
Zahrajete si na kriminalisty - poznáte, které vlákno po sobě na místě činu nechal pachatel ve vlněném svetru? Nebo proveďte prvkovou analýzu tajemných krystalků, které u něj byly nalezeny! A byl jeho zlatý prsten s diamantem opravdu pravý?
Seznámíte se s postupem, jak založit vzorek do mikroskopu vzorek a někteří dobrovolníci si budou moci změřit tloušťku svého vlasu. Jak vypadají pod mikroskopem vlákna respirátoru nebo jaký je rozdíl mezi kočičím či psím chlupem při stejném zvětšení. A nejen to!

respirátor  kočičí chlup  psí chlup

Budete součástí praktické ukázky automatizované přípravy vzorků a jejich následné pozorování v unikátním elektronovém mikroskopu UHV SLEEM, (zvaný familiárně „MAMUT“), který pracuje v ultra vysokém vakuu a využívá velmi pomalé elektrony k preciznímu mapování povrchu. Součástí workshopu budou zkoumány například pokročilé oceli či unikátní 2D uhlíková struktura - grafen, tedy materiály budoucnosti.

UHV SLEEM  Brouček

Jak vypadá pozorování živého broučka v elektronovém mikroskopu a zda je možné ho vrátit zpět do přírody? Na to Vám odpoví a vysvětli princip jejich unikátního výzkumu vědci z laboratoře Enviromentální elektronové mikroskopie.

Workshop  Workshop