Workshop na téma "Pokročilé diagnostické metody pro studium stavebních materiálů"

V rámci výzkumného programu  Město jako laboratoř změny; stavby, kulturní dědictví a prostředí pro bezpečný a hodnotný život se ve dnech 1. – 2. 10. 2020 uskutečnil workshop s názvem „Pokročilé diagnostické metody pro studium stavebních materiálů“, jehož náplní bylo téma 8: „Inovativní diagnostické metody časově závislých změn v technických materiálech“ (vedoucím tématu je Ing. Vilém Neděla, Ph.D., Ústav přístrojové techniky AV ČR)  a téma 10: „Materiály, jejich historie a technologie pro konzervaci a restaurování památek“ (vedoucím tématu je doc. Ing. Zuzana Slížková, Ph.D., Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR).

Workshopu se účastnilo celkem 21 účastníků,  vědci z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR a Ústavu jaderné fyziky AV ČR, kteří přednesli své příspěvky z oblasti stavebních materiálů -  konsolidace povrchů historických staveb, uhličitan vápenatý, degradace portlandského cementu síranem hořečnatým, geopolymerní materiály, pigmenty, polymerní materiály ve stavební chemii a dále příspěvky týkající se  využití environmentální rastrovací elektronové mikroskopie, neutronové fyziky a metod XRF a NAA při studiu stavebních materiálů.
Cílem workshopu byla odborná diskuze nad tématy pro novou mezioborovou spolupráci. Dále  byly  diskutovány společně připravované publikace a plán společné grantové spolupráce.
Workshop byl uspořádán za finančního přispění projektu Strategie AV21, výzkumný program „Město jako laboratoř změny – bezpečné stavby“, jehož koordinátorkou je PhDr. Adéla Gjuričová, Ph.D.
Více info o programu Město jako laboratoř změny; stavby, kulturní dědictví a prostředí pro bezpečný a hodnotný život

 

AV21  AV21

AV21