Výstava unikátních mikroskopických snímků

Dne 10. 6. 2022 byla zahájena výstava unikátních mikroskopických snímků, které vznikly v rámci  vědecké spolupráce týmů z Ústavu přístrojové techniky AV ČR a Biofyzikálního ústavu AV ČR na článku:

Bačovský, V; Čegan, R; Tihlaříková, E; Neděla, V; Hudzieczek, V; Smrža, V; Janíček, T; Beneš, V; Hobza, R. Chemical genetics in Silene latifolia elucidate regulatory pathways involved in gynoecium development. Journal of Experimental Botany, 2022. doi: 10.1093/jxb/erab538.

Autory snímků jsou Ing. Eva Tihlaříková, Ph.D. a doc. Ing. et Ing. Vilém Neděla, Ph.D. (ÚPT) a Ing. Václav Bačovský, Ph.D. (BFÚ). Jeden z vystavovaných snímků byl také vybrán na obal výše uvedeného časopisu.

Výstavu lze shlédnout zdarma do konce roku 2022 v prostorách Biofyzikálního ústavu AV ČR (vestibul  a veřejné  prostory), Královopolská  135, Brno.

Brněnští vědci z Biofyzikálního ústavu AV ČR (BFÚ) a Ústavu přístrojové techniky AV ČR (ÚPT) poodhalili regulativní vývoj květních orgánů u rostliny silenky širolisté, kterou se zabýval i J. G. Mendel nebo Ch. Darwin. S využitím světově unikátního prototypu pokročilého environmentálního rastrovacího elektronového mikroskopu (A-EREM), který byl po mnoha letech výzkumu realizován vědci z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, v. v. i., byly vytvořeny unikátní záběry vývoje květů samčích a samičích rostlin v nezralém a plně otevřeném stavu, a rostlin oboupohlavných. Výjimečnost snímků spočívá také v tom, že rostliny byly pomocí speciálního environmentálního rastrovacího elektronového mikroskopu zobrazovány ve zcela nativním stavu, tedy tak jako v přírodě. Expozice ukazuje pod drobnohledem i další části rostlin jako je povrch listů, kořeny a meristémy jehličnanů a dává možnost obdivovat vynalézavost přírody. Výstava cílí na seznámení laických návštěvníků se stavbou květenství, samčích a samičích částí rostlin. Jednotlivé fotografie poodhalují detailní záběry květů v jejich nativním stavu, odkrývající jemné a citlivé struktury, skryté lidskému zraku uvnitř semeníku a dalších rostlinných orgánů.

Výstava vznikla za finančního přispění projektu Strategie AV21, výzkumný program “Průlomové technologie budoucnosti – senzorika, digitalizace, umělá inteligence a kvantové technologie“, jehož koordinátorem je prof. Ing. Josef Lazar, Dr.

 

výstava

 

květ

Rozkvetlý květ prašníku (A-EREM, kolorováno) – autoři: Ing. Eva Tihlaříková, Ph.D. a doc. Ing. et Ing. Viléma Neděly, Ph.D. (ÚPT) a Ing. Václav Bačovský, Ph.D. (BFÚ).