Velvyslanectví ČR v Tokiu uveřejnilo rozhovor s Šárkou Mikmekovou

Rozhovor diplomata Velvyslanectví ČR v Tokiu Ondřeje Svobody s Šárkou Mikmekovou, vědkyní z Ústavu přístrojové techniky AV ČR (UPT), která o sobě říká, že jí byla od narození vložena do vínku ocelařina, už jen proto, že se narodila v Třinci. V rozhovoru srovnává rozdílnost mezi studenty českých univerzit a týmovou práci japonských studentů napříč bakalářského, magisterského i doktorandského studia. Zdůrazňuje jejich zapálení i jejich časové vytížení v rámci studia. V rozhovoru s Ondřejem Svobodou zazní nejen téma bohatých studentských zkušeností z Japonska,  Šárka Mikmeková popisuje i vědeckou spolupráci s japonskými kolegy a své začátky, které nebyly nijak snadné.
„Za celý pobyt jsem neměla špatný pocit, z toho, že jsem žena vědkyně“ popisuje v rozhovoru a také srovnává pracovní nasazení a japonskou úctu ke kolegům. Vytvořit si  přátelský vztah není v Japonsku jednoduché, ale pokud si  kolegy svou pílí a houževnatostí získáte, pak přátelství přetrvává, i když pracujete na opačném konci světa.
„I přes velké rozdílnosti v kulturních i pracovních zvyklostech, spolupracovat s Japonskem má své přínosy!“ říká  Šárka Mikmeková, která v březnu převzala prestižní japonské ocenění od Japan Institute of Metals and Materials a dodává „nebojte se a jděte do toho!“

 

Další informace:
Šárka Mikmeková, převzala 16. března 2021  ocenění od Japan Institute of Metals and Materials.
Zráva o ocenění na web stránkách UPT

 

Šárka Mikmeková a Tohimoro Aoyama

Šárka Mikmeková a Tohimoro Aoyama

FOTO: Archiv ÚPT AV ČR