Věda fotogenická – SRDCE v galerii semifinálových fotografií

Mezi 22 vybranými obrázky najdete i dvě ilustrace na téma srdce, autorem je dr. Filip Plešinger z ÚPT AV ČR.
Gratulujeme!

Jubilejní desátý ročník fotosoutěže zaměstnanců Akademie věd ČR byl zahájen vernisáží, která se uskutečnila dne 27.11 listopadu 2023 v prostorách sálu budovy Akademie věd ČR na Národní.
Nově organizátoři vyhlásili také kategorii Kresba a ilustrace, kde nejlepší dílo vybírali hlasující na sociálních sítích. Všechny oceněné fotografie je možné zhlédnout na velkoformátové výstavě v Galerii Věda a umění v hlavní budově AV ČR na Národní třídě v Praze až do 31. ledna 2024. Vstup je zdarma.

V této kategorii najdeme na výstavě mimo jiné i dvě ilustrace, jejich autorem je dr. Filip Plešinger, vedoucí vědecké skupiny Umělé inteligence a medicínských technologií, oddělení Medicínských signálů. V obou případech se jedná o ilustrace na téma srdce.

Srdce - řez pravou komoru s výhledem na srdeční septum
popis:
Ilustrace zachycuje aktivaci nervového vedení v srdečním septu pomocí elektrody kardiostimulátoru. Ilustrace vznikla metodou "Digital painting" pro potřeby vědeckého článku (Bipolar anodal septal pacing with direct LBB capture preserves physiological ventricular activation better than unipolar left bundle branch pacing, K. Čurila et al., Front. Cardiovasc. Med, 2023).

srdce


Srdce - progresivní metoda kardiostimulace
popis:
Ilustrace ukazuje pohled do pravé srdeční komory, do které přes pravou srdeční síň vstupuje skrz trikuspidální chlopeň stimulační elektroda. Ta je zanořena do srdečního septa, kde stimuluje nervové vedení. Ilustrace vznikla technikou “Digital painting” jako součást vědeckého článku (Ventricular activation pattern assessment during right ventricular pacing: Ultra-high-frequency ECG study., K. Čurila et al., JCE, 2021)

srdce

Krátká prohlídka galerií obrázků, kde můžete vidět obě vystavené ilustrace dr. Filipa Plešingera zde

Galerie semifinálových obrázků (zdroj AV ČR)

Věda fotogenická  Věda fotogenická