ÚPT na Festivalu vědy v Brně!

Festival vědy proběhne ve dnech 9. až 11. září 2022 v Brně, v prostorách brněnského Výstaviště, pavilon A1. Zastavte se u stánku Ústavu přístrojové techniky AV ČR (ÚPT) a proměňte se na pár minut ve vědce!  
V průběhu tří festivalových dnů Vám naši vědečtí kolegové představí tři oddělení ÚPT.

Páteční program (9. 9. 2022) pro Vás připravili kolegové z oddělení Koherenční optiky.  
A co si vyzkoušíte?

„Vzduch v pohybu“
kolem nás se hýbe neustále velké množství vzduchu, aniž bychom si to uvědomovali. Kdo přijde v pátek a bude mít zájem, může díky schlierové zobrazovací metodě pozorovat nejnepatrnější proudy způsobené například výdechem nebo zahřátou žárovkou.
A k čemu je toto pozorování dobré?
Zobrazení proudu plynu je možné použít pro zefektivnění výroby plynových trysek nebo zkoumání kýchání a kapénkové infekce.
Pro přiblížení  tématu Vám kolegové názorně ukáží tři exponáty:  
mobilní schlierovou aparaturu s 300 mm zrcadlem
shadowgraf - stínohra fungující na principu odklonu světla z bodového zdroje (laserového modulu) na nehomogenitách ve vzduchu
a střihový interferometr – jde o doplňkovou interferenční metodu odhalování (detekce) proudění plynů.

Sobotní program (10. 9. 2022)
čekají Vás nevšední zážitky, pokusy a ukázky na téma „Základy kryogeniky aneb pokusy při kterých mrazí!“
Sobotní zábavní a zároveň poučný den si pro Vás připravili kolegové z vědecké skupiny Kryogeniky a Supravodivosti.
A o čem to vlastně bude?

Většinu naší atmosféry tvoří plynný dusík, který po ochlazení k teplotám kolem -200 °C zkapalní a dá se využít jako médium k ochlazení jiných předmětů. S jeho pomocí zmrazíme všechno, co nám přijde pod ruku! Ukážeme vám řadu zajímavých fyzikálních i chemických pokusů a zároveň vysvětlíme podstatu a možné využití v praxi.  Návštěvníci například uvidí, jak nízká teplota dramaticky ovlivňuje materiály kolem nás a jejich základní vlastnosti. Nebude chybět ani výroba pravé mlhy, menší výbuch, obří „Hrnečku, vař!“ a jiné kuriozity, které nejsou jinde k vidění. Zlatým hřebem pak bude supravodivá levitace předmětu v prostoru, na jakou si kromě nás troufají už jenom kouzelníci, a z naší odpalovací rampy rychlostí blesku odstartuje několik raket na dusíkový pohon! Přijďte se k nám toto léto příjemně osvěžit, zábavně, poučně a s chladnou hlavou!

A na co se můžete těšit v neděli 11. 9. 2022?
Protože víme, jak moc děti milují experimenty, budeme si hrát.
Malý návštěvník se na chvíli promění ve vědce a zábavnou formou si osvojí základy chemie či fyziky. Obě témata se pokusíme přiblížit každému, kdo má zájem dozvědět se více o běžném světě kolem nás. Dětští návštěvníci si budou moci v průběhu neděle vyzkoušet chemickou laboratoř Matelab – věda sbalená na doma, kterou si Vaše děti stoprocentně zamilují.


Vstup na festival je zdarma!
Jste-li příznivci vědy a chcete se dozvědět více o běžném světě kolem nás? Pak jste srdečně zváni!

Více o programu festivalu

 

Festival vědy

 

Festival vědy  Festival vědy  Festival vědy 

Matelab

 

Obr. Festival vědy 2021, Zdroj ÚPT AV ČR