ÚPT AV ČR na veletrhu LASER World of PHOTONICS 2025

Vědci z Ústavu přístrojové techniky AV ČR se zúčastnili prestižního veletrhu LASER World of PHOTONICS 2025 v Mnichově. Prezentovali zde českou fotoniku v rámci společného stánku Českého optického klastru (ČOK) spolu s partnery z ELI Beamlines, HiLASE Centra a Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR.

Prezentace výzkumu skupiny Laserové technologie

V konferenční části veletrhu vystoupila vědecká skupina Laserové technologie pod vedením doc. Libora Mrni. Ten zde představil novou metodu hybridního svařování s názvem WoGaWe (Wobble-Gap-Welding) ve své přednášce „New hybrid welding method WoGaWe“
Tato inovativní technologie, vyvinutá na ÚPT AV ČR, kombinuje laserové a MIG/MAG svařování a umožňuje při vysokých rychlostech ovlivňovat vlastnosti svaru volbou vhodného druhu svařovacího drátu. Metoda je obzvláště vhodná pro speciální druhy ocelí a pro spojování materiálově odlišných kovů.

Laserem modifikované navařování

Další příspěvek z ÚPT AV ČR přednesla Hana Šebestová, která představila výsledky výzkumu v oblasti laserem modifikovaného obloukového navařování. Její přednáška „Laser-modified wire arc cladding“ se zaměřila na hybridní metody navařování otěruvzdorné slitiny na žárupevnou ocel pomocí kombinace laseru a MIG technologie. Cílem bylo snížit rychlost ochlazování návaru pomocí oscilujícího laserového svazku. Výzkum zahrnoval experimentální testování různých konfigurací a hodnocení jejich vlivu na teplotní gradienty, strukturu a mechanické vlastnosti návarů.

„Na veletrhu jsme v rámci stánku Českého optického klastru diskutovali o našich možnostech a dovednostech s odborníky z celého světa – například z Jižní Koreje, Německa nebo Švédska,“ uvedl doc. Libor Mrňa, vedoucí výzkumné skupiny.

Foto: 

 

Veletrh

Tým vědecké skupiny L. Mrni na veletrhu  

Veletrh

Zahájení veletrhu na stánku ČOK