Tak hluboko do mozku jsme ještě neviděli

Vědci v Brně vyvíjí holografický endoskop. O výzkumu vědecké skupiny Komplexní fotoniky se dočtete se v příloze Hospodářských novin. Redaktorka Anežka Hesová​ v rozhovoru s vědkyní Hanou Uhlířovou představují holografický endoskop, přístroj, který dokáže zobrazit hluboké mozkové struktury v živém organismu.

Hanka zavedla paní redaktorku do laboratoře, kde spolupracuje se svými kolegy na výzkumu. A jak takový endoskop je velký? „Vlákno má průměr asi desetinu milimetru“ vysvětluje Hanka Uhlířová „představte si ho třeba jako lidský vlas,“ dodává. Zařízení, které se v laboratoři vyvíjí dokáže zobrazit hluboké mozkové struktury v živém organismu. S jeho pomocí je možné nahlédnout zatím do mozku laboratorních myšek. Jde o metodu, která má velkou budoucnost například v oblasti medicíny jako je třeba Alzheimerova choroba.
„Jsme v podstatě na začátku, protože mozek dosud nebylo možné takto detailně pozorovat. Náš výzkum může pomoci pochopit, jak tyto nemoci vznikají a kde na ně zacílit,“ vysvětlil Tomáš Čižmár, vedoucí vědecké skupiny, který na výzkumu začal pracovat před třinácti lety, v té době působil na skotské univerzitě St Andrews. Propojení fyziky a medicíny mu umožnilo hledat nové cesty, jak využít poznatky komplexní fotoniky v moderní lékařské mikroskopii.

Více článek v příloze Hospodářských novin, které vyšly dne 12.12.2023 s tématem Čerpání evropských dotací.

 

laboratoř Komplexní fotoniky