Taiwanská delegace navštívila Ústav přístrojové techniky AV ČR

Součástí významné návštěvy byla exkurze laboratořemi napříč třemi odděleními.

Cílem návštěvy taiwanské delegace v České republice bylo seznámit se možnostmi spolupráce ze strany České republiky. V tomto případě byl především zájem získat informace k možné spolupráci v oblasti vývoje a výroby polovodičů nebo možné budování spolupráce v oblasti design centra zaměřeného na vývoj digitální IO.
Čtyřčlenná delegace z Taiwanu navštívila dne 14.3.2023 brněnské univerzity, firmy a také Ústav přístrojové techniky AV ČR (ÚPT).
Po přivítání vedením ÚPT, byla pro hosty připravena exkurze třemi odděleními.
První zastavení bylo v laboratořích oddělení Elektronové mikroskopie, kde výzkum oddělení představila dr. Ilona Müllerová, místopředsedkyně AV ČR, členka předsednictva Akademické rady AV ČR a členka Rady pro výzkum, vývoj a inovace.
Následovala prezentace oddělení Elektronové a plasmové technologie. Účastníky exkurze doc. Vladimír Kolařík nejdříve seznámil s výzkumem vědecké skupiny Elektronové litografie, dále se skupina přesunula do laboratoře Tenkých vrstev.  Zde si členové delegace prohlédli speciální přístroj - magnetronovou naprašovačkou. S výzkumem této laboratoře seznámili účastníky exkurze vědci dr. Jaroslav Sobota s dr. Tomášem Fořtem.  
Poslední zastavení bylo v laboratořích Kvantových technologií. Práci na výzkumu oddělení Koherenční optiky představil delegaci prof. Josef Lazar, ředitel ÚPT AV ČR. Konkrétně si návštěvníci prohlédli optické kvantové hodiny. „Představili jsme jejich význam, princip i proč jsou tak výjimečným projektem a jaké další vědní obory se díky nim před námi vědecky otevírají.“ dodává T. M. Pham, který návštěvníkům detailně popsal laboratoř i přístroj z blízka a odpovídal na četné dotazy.  

Výsledkem představení laboratoří ÚPT bylo předání informací a kontaktů a zároveň ujištění vysokého zájmu o rozvinutí vzájemné spolupráce v budoucnu.

 

delegace  delegace