Prémii Otto Wichterleho pro rok 2023 získala Kamila Hrubanová

vědkyně skupiny Mikroskopie pro biomedicínu, oddělení Elektronové mikroskopie, ÚPT AV ČR. Srdečně gratulujeme a přejeme ať se i nadále daří!

Čtyřiadvacet výrazných mladých vědeckých talentů letos získalo prestižní ocenění Akademie věd ČR: Prémii Otto Wichterleho pro rok 2023. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v pražské Lannově vile ve středu 21. června 2023, ceny laureátům předala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Ocenění je určeno perspektivním vědcům a vědkyním, kteří dosahují špičkových výsledků ve svých oborech, jsou nositeli vědeckých titulů (CSc., Dr., Ph.D., DrSc.) a v době podání návrhu nepřesáhli věk 35 let. Do této doby se nezapočítává rodičovská dovolená.
 

„Tito mladí vědci a vědkyně s obrovským zápalem pro svůj obor jsou budoucností Akademie věd a celé české vědy. Jsem ráda, že je můžeme v jejich rozletu podporovat. A věřím, že se mezi nimi objeví i další Otto Wichterle,” říká předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Prémie pro mladé vědecké pracovníky ve svém názvu nese jméno profesora Otto Wichterleho na památku vynikajícího českého chemika světového formátu, jenž se stal po listopadu 1989 prezidentem Československé akademie věd.

Uděluje se od roku 2002 a je spojená s finanční odměnou 330 tisíc korun rozložených do tří let. Dosud ji obdrželo na 500 laureátů a laureátek.

U příležitosti předání Prémií na odkaze


Kamila Hrubanová

Foto, archív AV ČR: Mgr. Kamila Hrubanová, Ph.D.

Prémie Otto Wichterleho

Foto, archív AV ČR:  Laureáti Prémie Otto Wichterleho pro rok 2023