Přednáška "Kvantové zobrazování"

Ve dnech 21.11. - 23.11. 2019 navštívil náš ústav profesor Miles Padget, profesor optiky na Fakultě fyziky a astronomie na Glasgowské univerzitě.
Od roku 2011 je předsedou katedry přírodní filosofie Kelvina a od roku 2014 je zástupcem ředitele pro výzkum v Glasgowu.
Padgett vystudoval University of Manchester, University of York, University of St Andrews a Trinity College v Cambridgewhere, kde získal doktorát v roce 1988.
Ve spolupráci s Lesem Allenem provedl Padgett průkopnické práce na optickém momentu hybnosti, za které byly v roce 2009 oceněny medailí.
Výzkumná skupina, kterou vede, je nejznámější díky své práci na základních vlastnostech momentu hybnosti světla, včetně optických pinzet a optických klíčů, použití stavů orbitálních momentů hybnosti k rozšíření optické komunikace (klasickým i kvantovým světlem), a demonstrace úhlové formy paradoxu EPR.
Výzkum Padgettovy skupiny byl publikován v předních recenzovaných vědeckých časopisech, jako jsou Science, Nature, Physical Review Letters, Optics Express a Progress in Optics.
Padgett je členem Královské společnosti v Edinburghu (FRSE) od roku 2001, v roce 2011 byl zvolen do společenství optické společnosti a v roce 2012 do společenství SPIE. V roce 2014 byl zvolen do Královské společnosti v Londýně - britské národní akademie.
V roce 2015 získal cenu Science of Light od Evropské fyzikální společnosti, v roce 2017 cenu Max Born Award OSA a v roce 2019 Rumfordovu medaili Královské společnosti.
Profesor Miles Padgett navštívil naše laboratoře, seznámil se s vědci pracujícími na obdobném tématu a přednesl přednášku "Quantum Imaging ", kterou navštívilo více než 40 vědců. Po skončení přednášky ještě proběhla disuze s vědci.

 

esif  esif

 

esif