Předání cen 6. ročníku akademické soutěže Věda fotogenická

Dne 11. října 2019 proběhlo v prostorách Amerického centra na Malé straně za účasti předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové, předání cen již 6. ročníku akademické soutěže Věda fotogenická. Letos se o přízeň poroty ucházelo rekordních 350 snímků.
Krásné 3. místo v kategorii Cena Akademické rady převzal Jan Pavelka z ÚPT, oddělení Koherenční optiky, za fotografii s názvem „Laserový chameleon“. GRATULUJEME!

Galerie oceněných fotografií

Předání cen bylo spojené se zahájením výstavy, výběru těch nejlepších fotografií letošního ročníku. Jedna z fotografií, s názvem „Měsíční sekvence“, umístěná na výstavě byla pořízená kolegou Jiřím Frolcem z ÚPT, odd. Magnetické rezonance a Kryogeniky.
Výstavu bylo možné shlédnout do konce měsíce října v Americkém centru na Malé straně.

 

Foto Jan Pavelka
3. místo, Cena Akademické rady
Laserový chameleon

 
Laserový chameleon Fluorescence 445 nm laseru v krystalu dvojlomného kalcitu.
Fotografie vznikla při přípravě semináře AV ČR pro SŠ pedagogy na téma lasery a jejich využití. Kombinace polovodičového laseru a kalcitu se ukázala být neskutečně zajímavá. Změnou vlnové délky laseru nebo krystalu z různých lokalit se dá demonstrovat kvantová povaha fluorescence.
Lineárně polarizovaný polovodičový laser zase pěkně ukazuje podstatu dvojlomu - optickou anizotropii materiálu. Tohoto principu, oddělení vzájemně ortogonálně polarizovaných paprsků, se v optice využívá už téměř 200 let.       (více k příběhu fotografie)

 

Foto Jiří Frolec
Výstava nejlepších snímků 6. ročníku Věda fotogenická
„Měsíční sekvence“

 
Měsíční sekvence Ústup zemského stínu během úplného zatmění Měsíce v pátek 27. 7. 2018. Na fotografii je zachycena asi půldruhá hodina - přechod z úplného na částečné zatmění. Po průchodu slunečních paprsků zemskou atmosférou získal potemnělý Měsíc v maximu rudé zabarvení, které postupně mizelo, dále začínala dominovat mnohem jasnější část povrchu, která byla osvětlená přímo Sluncem.
Foceno digitální zrcadlovkou propojenou se zrcadlovým astronomickým dalekohledem
Fotografie na odkaze

 

Více o průběhu předání ocenění

 

Věda fotogenická  Věda fotogenická