Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu pochází z Brna

Výzkumnému týmu současných a bývalých kolegů Ústavu přístrojové techniky AV ČR bylo 6.2. 2014 v Betlémské kapli slavnostně předáno ocenění Werner von Siemens Excellence Award 2013 v kategorii: Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu. Tým, který experimentálně realizoval světelný tažný svazek, zvítězil v soutěži na podporu české vědy a stal se držitelem prestižní Ceny Wernera von Siemense. Vyhlášení výsledků 16. ročníku proběhlo včera v Praze v Betlémské kapli.

Práce autorského kolektivu ve složení:

  • prof. RNDr. Pavel Zemánek, Ph.D.,
  • Mgr. Oto Brzobohatý, Ph.D.,
  • Mgr. Tomáš Čižmár, Ph.D. (nyní University Dundee),
  • Mgr. Lukáš Chvátal,
  • Ing. Petr Jákl, Ph.D.,
  • Mgr. Alexandr Jonáš, Ph.D. (nyní Instanbul Technical University),
  • Mgr. Vítězslav Karásek, Ph.D.,
  • Mgr. Martin Šiler, Ph.D.

Osmičlenný tým pod vedením prof. Pavla Zemánka byl oceněn Cenou Wernera von Siemense v kategorii Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu. Svůj výzkum a experimentální potvrzení existence světelného tažného svazku zveřejnili brněnští vědci vloni v prestižním časopise Nature Photonics a zprávu poté otiskla také většina významných médií po celém světě. Nestává se totiž často, že by byl experimentálně demonstrován princip léta používaný pouze v oblasti sci-fi.

„Na problematice pracujeme od roku 2005 a potvrdili jsme, že laserový svazek s neměnnou intenzitou ve směru šíření dokáže částicemi pohybovat i proti směru šíření světla a navíc je samovolně třídit a organizovat,“ vysvětluje Pavel Zemánek. K výzkumu použili vlastní teoretické modely a experimentální zařízení, které v Ústavu přístrojové techniky sestavili. Jejich poznatky a výsledky bude možné uplatnit v biologii či medicíně k manipulování a třídění živých buněk. V následujících letech se ale výzkumný tým soustředí na sestavování a dopravu funkčních mikrostruktur s využitím světelného tažného svazku a využití mechanických účinků světla k chlazení a zachytávání nanočástic.

Práce byla obornou porotou vyhodnocena jako nejvýznamnější výsledek základního výzkumu z 15 soutěžících výsledků.

animace

Plakát Základní výzkum Siemens


Odkazy:

http://www.siemens.cz/cenasiemens

vyhlasenitractor beam