Mezinárodní konference Highland Spring School on Mesoscopic Physics

Ve dnech 16. – 18. 5. 2016 se v Třešti konala mezinárodní konference Highland Spring School on Mesoscopic Physics.

Jarní škola byla zaměřena na perspektivní témata od kvantové optomechaniky po unikátní využití optických vláken, která spojovalo použití laserů. Desítka řečníků, světových špiček ve svých oborech, poutavým způsobem uvedla do problematiky přibližně dvacítku PhD studentů a mladých vědců a seznámila je s posledními trendy v oboru.

Prof. R. Quidanta (The institute of Photonic Sciences, Barcelona), který je držitelem již druhého velmi prestižního ceněného projektu European Research Council (ERC), zahájil akci tématem optická levitace a chlazení nanočástic.

V průběhu třídenní konference dále vystoupil např. prof. Ch. Foot z Univerzity v Oxfordu, který je považován za jednoho z průkopníků experimentální problematiky Boseho-Einsteinova kondenzátu z laserem chlazených atomů nebo trojice autorů P. Jones, O. Marago, G. Volpe, kteří v minulém roce vydali první knihu zevrubně pojednávající o optické pinzetě s názvem Optical tweezers, principles and applications.

Přínosem konference byla přítomnost světových vědeckých špiček, se kterými účastníci měli možnost intenzívní a neformální výměny a informací o výzkumu, podmínkách na zahraničních institucích, dalších vzdělávacích akcích apod.

Konference byla podporovaná z projektu Strategie AV21 “Diagnostické metody a techniky“ a zúčastnilo se jí 33 posluchačů.

Program konference

 

av21   av21   av21

 

av21