Festival vědy

Ve dnech 6. a 7. září 2019 se koná Festival vědy v areálu Dopravního hřiště Riviéra v Brně. Vědci z ÚPT AV ČR pro návštěvníky po oba dny připravili zajímavý program. 

Na dvou stáncích se Vám představí vědci z oddělení Magnetické rezonance a Kryogenika a Oddělení Mikrofotoniky.

U prvního stánku návštěvníci budou moci nahlédnout do mozku či srdce, dokonce i bříška živé myšky, postačí k tomu dotyk na monitor. Uděláte si představu o tom, v jakém útulném prostředí myšky v laboratořích ÚPT chováme, či proč naše zvířata spí na vyhřívané postýlce.
Zjistíte, jak poznat zjistit nahnilý banán bez oloupání to vše bude odhaleno u exponátů z oddělení Magnetické rezonance.
A protože víme, jak moc děti milují experimenty, kolegové z oddělení Mikrofotoniky mají pro dětské návštěvníky připraven program, kde se zábavnou formou seznámí se základy chemie či fyziky. Tato témata se pokusíme přiblížit každému, kdo má zájem dozvědět se více o běžném světě kolem nás.

U druhého stánku vědci z oddělení Magnetické rezonance a Kryogeniky přiblíží návštěvníkům formou zábavných pokusů základy oboru nízkých teplot.
Letošní téma: „mrzne, až to praští“.
Veřejnosti ukážeme co je to opravdu nízká teplota a co s ní lze dokázat. Se základním kryogenním médiem – kapalným dusíkem s teplotou -196°C ukážeme řadu zajímavých jevů, které souvisí s teplotou. Některé z nich si návštěvníci budou moci vyzkoušet doslova na vlastní kůži. Z dusíku vyrobíme hustou mlhu nebo kopec pěny po kolena, uhasíme oheň a možná i na nějakou hlasitou ránu dojde. Předvedeme tanec dusíkových kapek nebo necháme už tak studený dusík zmrznout na led. Nízká teplota nám pomůže nechat viset předměty v prostoru pomocí supravodivé levitace a také výrazně změní chování plastů a kovů. V průběhu akce zájemcům vysvětlíme kde a na co jsou nízké teploty dobré a jak je ve společnosti využíváme.
 

Všichni zájemci o vědu jsou vítání!
Vstup volný

Program:  https://www.hvezdarna.cz/festivalvedy/

 

FV 2019  FV 2019  FV 2019