Exkurze studentů z VUT Brno v laboratořích ÚPT

skupinka studentů Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně navštívila dne 30.11.2023 laboratoře ÚPT. Studentům představili 4 laboratoře kolegové z oddělení Mikrofotoniky a Koherenční optiky.
Exkurze byla připravena pro studenty 3. ročníku oboru Fyzikálního inženýrství a nanotechnologie a 4. ročníku oboru Přesná mechanika a optika. Prohlídka čtyř laboratoří byla navržena po dohodě a konzultaci s dr. Věrou Kollárovou.

A co vše si mohli studenti prohlédnout?

Oddělení Mikrofotoniky představilo studentům dvě laboratoře.
V laboratoři Optické levitace si studenti prohlédli experimentální sestavy pro optické chytání nanočástic ve vakuu. „Studentům jsme předvedli pokročilé techniky pro tvarování optických sil a chlazení pohybu zachycených částic“ vysvětluje Oto Brzobohatý, vedoucí vědecké skupiny Levitační fotonika, který laboratoř studentům představil společně s kolegyní Terezou Zemánkovu a Martinem Duchaněm.

V laboratoři Komplexní fotoniky se studenti seznámili s holografickým endoskopem, který se využívá pro zobrazování multi-modová optická vlákna jako ultra-tenké sondy. „Studenti se seznámili se základním principem endo-mikroskopie - princip modulování světla a zobrazování“ upřesnila Hana Uhlířová, která studentům představila výzkum na kterém pracuje jejich tým a vysvětlila principy jednotlivých přístrojů používaných v laboratoři.

Další dvě zastavení v rámci exkurze byly laboratoře z oddělení Koherenční optiky.
Odborné zaměření vědecké skupiny Frekvenční reference a přenosy a Kvantové metrologie, představili ve dvou laboratořích vědci Jan Hrabina a Tuan M. Pham společně s kolegou Jakubem Grimmem.
Během prohlídky obou laboratoří byly prezentovány experimenty optických iontových hodin, vysokojakostních optických rezonátorů, optovláknových senzorů, laserové interferometrie a frekvenčně stabilizovaných laserových standardů“ upřesnil Jan Hrabina, který představil studentům laboratoř vědecké skupiny Frekvenční reference a přenosy.
Ve druhé laboratoři našeho oddělení jsme návštěvníkům exkurze představili funkční optické hodiny. Popsali jsme si, z čeho se skládají a jak fungují. Proč jsou tak výjimečným projektem a jaké další vědní obory se díky nim před námi otevírají, ale to už je téma pro další exkurzi“ dodává Tuan M. Pham, který se věnuje výzkumu v týmu vědecké skupiny Kvantové metrologie.

foto
 

laboratoř Komplexní fotoniky

laboratoř Komplexní fotoniky

 laboratoř Optické levitace

laboratoř Optické levitace

 laboratoř Kvantové metrologie

laboratoř Kvantové metrologie

 
laboratoř Frekvenční reference a přenosy

laboratoř Frekvenční reference a přenosy