ČT Dobré ráno, hostem byla Šárka Mikmeková, (12.2.2024, 6:00 – 8:30)

U příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě byla dne 12.2.2024 hostem brněnského Dobrého rána v ČT Šárka Mikmeková jako představitelka a zároveň zástupkyně mladé vědkyně za vědu.
Ve čtyřech vstupech dr. Šárka Mikmeková s moderátory Soňou Baranovou a Ondřejem Blaho mluvili o zkušenostech z Japonska, kde mladá vědkyně působila nedříve jako studentka - doktorandka a později jako jedna z mála žen, která dokázala obhájit své znalosti i zkušenosti ze stáže a prosadit se v jedné z největších a nejprestižnějších ocelářských japonských firem.

„Dnes vám představíme příběh ocelové Lady, vědkyně Dr. Šárky Mikmekové, vedoucí vědecké skupiny Mikroskopie pro materiálové vědy, a dámy, která z Japonska naučila doslova celý svět unikátně zobrazit strukturu oceli, aby podle jejich snímků se vyrobila ta nejkvalitnější ocel“.
To byla úvodní slova prvního vstupu, kterými naši excelentní kolegyni a v tuto chvíli zástupkyni za ženy ve vědě, moderátor Ondra představil.
V průběhu vstupů mluvili o těžkých začátcích v Japonsku, o zvycích, které jsou pro nás Evropany mnohdy nepochopitelné ale hlavně o současném výzkumu. Kdy vznikla myšlenka a kdy začal vědecký tým Šárky Mikmekové aplikovat ve svém výzkumu umělou inteligenci a jak jim AI při analýze materiálu pomáhá. Ale taky o tom, jak je obtížné je si vybudovat tým skvělých vědců i o tom, jak není jednoduché sehnat peníze, na tak excelentní výzkum.

Rozhovor byl odvysílán dne 12.2.2024, 6:00 – 8:30

 

Dobré ráno  Dobré ráno