ČRo – Dvojka, pořad Meteor, Kvantové technologie

V čem spočívá rozdíl kvantových počítačů oproti běžným a jak ten kvantový funguje? V jakém stadiu je dnes vývoj kvantových počítačů a v jakém horizontu budou běžně používány ve firmách či domácnostech? Na tyto a další otázky odpovídal prof. Josef Lazar, ředitel ÚPT AV ČR v sobotním pořadu Meteor na ČRo Dvojka 20.4. a ČRo Pohoda 21.4.2024.

V čem spočívá rozdíl kvantových počítačů oproti běžným?

Kvantové počítače se od klasických počítačů liší v základních principiích fungování. Zatímco klasické počítače ukládají data a provádějí výpočty v podobě bitů, které mohou být buď 0 nebo 1, kvantové počítače využívají kvantové bity nebo qubity, které mohou být ve stavu 0, ve stavu 1, nebo ve stavu superpozice, což je kombinace obou stavů zároveň.
Kvantové počítače také využívají jev nazývaný kvantové provázání, který umožňuje qubitům být vzájemně propojené a vzájemně ovlivňovat své stavy i přes velké vzdálenosti.
Toto unikátní chování kvantových počítačů jim dává potenciál provádět určité druhy výpočtů mnohem rychleji než klasické počítače, zejména v oblastech, jako je faktoring velkých čísel, optimalizace, a simulace kvantových systémů.

V jakém stadiu je dnes vývoj kvantových počítačů a v jakém horizontu budou běžně používány ve firmách či domácnostech?
Vývoj je dosud v raných stádiích, ale v posledních letech došlo k zásadnímu pokroku. První komerční kus byl postaven zhruba před 5 lety, což naznačuje, že se tato technologie zatím jen  malými kroky začíná přibližovat k praxi. Nicméně, běžné používání kvantových počítačů ve firmách či domácnostech je zatím spíše v rovině výzkumu a vývoje a bude pravděpodobně vyžadovat ještě několik let či desetiletí, než se stane realitou. Kvantové počítače mají potenciál způsobit revoluci v mnoha oblastech, včetně kybernetické bezpečnosti a umělé inteligence, a jejich běžné využití může přinést dramatické změny v technologickém prostředí.

CELÝ ROZHOVOR

První část rozhovoru byla odvysílána:
ČRo - Dvojka 20.4.2024 a ČRo Pohoda 21.4.2024  
Repríza:
ČRo - Dvojka 27.04.2024 a ČRo Pohoda 21.4.2024