Čestné profesury

uzavření spolupráce Akademie věd ČR s Univerzitou v Toyamě doprovodil také ceremoniál udělení čestných profesur místopředsedkyni AV ČR Iloně Müllerové a Šárce Mikmekové z ÚPT. Srdečně gratulujeme!

Šárka Mikmeková vede vědeckou skupinu Mikroskopie pro materiálové vědy, oddělení Elektronové mikroskopie. V Japonsku několik let působila a jako výzkumnice se prosadila v jedné z největších ocelářských firem světa. S japonským kolegou Tomohiro Aojamou vyvinula zobrazovací metodu, která výrazně urychlí vývoj vysokopevnostních ocelí s praktickými dopady v mnoha oborech – například při výrobě součástek pro letecký průmysl nebo při stavbě mrakodrapů.

Brněnské pracoviště a Univerzita v Toyamě letos oslavily dokonce už čtvrtstoletí společných výzkumů. „Dlouhodobě spolupracujeme se skupinou Kenjiho Matsudy, konkrétně na využívání metody nízkoenergiové rastrovací elektronové mikroskopie v materiálových vědách, hlavně hliníkových struktur. Máme za sebou odborné publikace i mnohá ocenění, realizovali jsme výměnné pobyty a spoluorganizovali mezinárodní konference,“ představila spolupráci s Univerzitou v Toyamě místopředsedkyně Akademie věd ČR Ilona Müllerová, která na japonské univerzitě rovněž působila.

Více podrobností z podpisu o spolupráci a udělení čestných profesur

 

Udělení čestných profesur  Udělení čestných profesur  Udělení čestných profesur  Udělení čestných profesur