Brno přivítá držitele Nobelovy ceny Richarda Hendersona

Od 4. září 2022 bude probíhat v Brně Mezinárodní mikroskopický kongres, který pořádá Československá mikroskopická společnost ve spolupráci s ÚPT AV ČR.

„Cílem akce je spojit významné akademické vědce, výzkumné pracovníky, studenty i zástupce komerční sféry, aby si vyměnili a sdíleli zkušenosti a výsledky výzkumu o všech aspektech mikroskopie,“ říká hlavní koordinátor akce Vladislav Krzyžánek z Ústavu přístrojové techniky AV ČR.

Mezi hosty budou světoznámí vědci a badatelé: Ute Kaiserová, Quentin Ramasse, Attila Losonczy nebo Lukáš Palatinus a Radim Chmelík, kteří u příležitosti kongresu převezmou ocenění za významné zásluhy o rozvoj mikroskopických metod.

Nejočekávanějším účastníkem setkání je sedmasedmdesátiletý Richard Henderson, držitel Nobelovy ceny z roku 2017. Spolu s Jacquesem Dubochetem a Joachimem Frankem položil při svém zdokonalování metod elektronové mikroskopie základy kryoelektronové mikroskopii. Vyvinul i další unikátní techniky elektronové krystalografie a jeho teoretické i metodologické objevy měly významný dopad na farmakologii a tvorbu nových léků.

Přednášky, workshopy, exkurze i panelová diskuse s moderátorem D. Stachem

Program kongresu v Brně odstartuje 4. září a potrvá do 9. září. Zahájení doplní přidružené workshopy pořádané ve spolupráci s Ústavem přístrojové techniky AV ČR, Ústavem makromolekulární chemie
AV ČR, Ústavem fyziky materiálů AV ČR a Karlovou univerzitou. Následovat budou odborné přednášky a exkurze. Brněnské mikroskopické firmy Thermo Fisher Scientific, TESCAN a Delong Instruments zájemcům otevřou dveře do laboratoří, kde si vyzkouší práci na nejlepších mikroskopech světa a nahlédnou do výrobních prostor.

Moderování panelové diskuse 8. září (16.30–18.00 hod.) se ujme televizní redaktor a moderátor Daniel Stach. Hosty debaty budou vědci a vědkyně Richard Henderson, Ute Kaiserová, Quentin Ramasse, ředitel brněnské pobočky Thermo Fisher Scientific Petr Střelec a ředitel a zakladatel společnosti TESCAN Jaroslav Klíma.

Odborný program doplní exkurze do laboratoří, soutěž mikrofotografií a charitativní běh Špilberkem.

Více informací: 

https://www.16mcm.cz/

https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/2017/henderson/facts/

O kongresu dále informovala tato média

Kontakty:

dr. Vladislav Krzyžánek
Ústav přístrojové techniky AV ČR, hlavní koordinátor konference
+420 732 709 558
krzyzanek@isibrno.cz

dr. Kamila Hrubanová
Ústav přístrojové techniky AV ČR, organizační výbor
+420 773 639 872
hrubanova@isibrno.cz

 

16. mezinárodní mikroskopický kongres / 16 Multinational Congress on Mikroscopy

Termín: 4.–9. září 2022
Místo: Brno, Hotel International (přednáškové sekce, setkání účastníků), Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně (poster sekce)
Pořadatel: Československá mikroskopická společnost (ČSMS)

Program:

4. září 2022: zahájení + workshopy u partnerů konference
5.– 8. září 2022: odborné přednášky
9. září 2022: exkurze do laboratoří partnerů a institucí

Doprovodný program:
4.–9. září 2022: Soutěž mikroskopických fotografií. Výstava s názvem Mikroskopická galerie – to nejlepší z 16MCM v Brně. Prezentace vybraných 27 nejlepších obrázků na náměstí v centru Brna, Kobližná ul.

Fotogalerie

8. září 2022: Charitativní běh Špilberkem (od 8.00 hod., pouze pro účastníky konference)

U příležitosti konání byla dne 31.8.2022 vydaná tisková zpráva

 

16MCM

 

CSMS