120 sekund, BrnoRegion Microscopy v prostorách CEITEC
I tentokrát jsme byli součástí – naše kolegyně Eliška Materna Mikmeková, která během pouhých dvou minut přiblížila naše cíle, přístrojové vybavení i služby, které v rámci CzechNanoLab nabízíme.
Na programu bylo 20 prezentací, sdílení znalostí a networking.
Ústav přístrojové techniky AV ČR zastupovala Eliška Materna Mikmeková, vedoucí výzkumné skupiny Mikroskopie a spektroskopie povrchů, která v rámci formátu 120Seconds představila CzechNanoLab jako novou součást výzkumné infrastruktury. Za pouhé dvě minuty dokázala jasně a přesvědčivě popsat naše cíle, přístrojové vybavení i nabízené služby.
Přednáška Elišky Materna Mikmákové byla inspirativním příspěvkem spojujícím výzkum, technologie a inovace. Projekt CzechNanoLab představuje výborný příklad toho, jak může sdílená vědecká infrastruktura podpořit spolupráci mezi akademickou sférou a průmyslem a zároveň připravovat novou generaci vědců.
Prezentaci najdete na webu
CzechNanoLab – otevřená výzkumná infrastruktura
je rozvíjející se výzkumná infrastruktura sdílená Ústavem přístrojové techniky AV ČR a Ústavem fyziky materiálů AV ČR. Jejím cílem je zpřístupnit nejmodernější technologie elektronové mikroskopie širokému okruhu uživatelů – od akademických pracovišť až po průmyslové partnery.
Uživatelé mohou využívat:
- přístup ke špičkovým přístrojům za výhodných podmínek,
- odbornou podporu zkušených vědeckých pracovníků,
- speciální program pro studenty, kteří tak získávají přístup k technologiím světové úrovně již během studia.
Přínos pro vědu a průmysl
Přednáška ukázala, že moderní elektronová mikroskopie již není výsadou úzké skupiny specializovaných pracovišť. Díky otevřené infrastruktuře CzechNanoLab mají přístup k těmto metodám i menší výzkumné týmy a firmy, které by si pořízení vlastních přístrojů nemohly dovolit. To otevírá nové možnosti pro materiálový výzkum, vývoj nových technologií i průmyslové aplikace.
Mikroskopická komunita přivítala výzkumníky a odborníky z celého regionu. Dvacet prezentací, spousta nových poznatků a nezapomenutelný networking – přesně takové akce posouvají vědu dopředu.

Foto z přednášky Elišky Materna Mikmekové










