Trojnásobné prvenství v soutěži PhysioNet/CinC Challenge 2021

Trojnásobné prvenství za metody umělé inteligence, které rozpoznají poruchy srdeční činnosti

Vědecká skupina Umělé inteligence a medicínských technologií, oddělení Medicínských signálů, ÚPT AV ČR, získala tři první ceny v soutěži PhysioNet/CinC Challenge 2021 a to hned ve třech kategoriích!
Ceny byly vědcům uděleny za algoritmy pro automatické rozpoznání poruch srdeční aktivity z EKG signálu. Vědecký tým si ceny převzal na čtyřicátém osmém ročníku mezinárodní konference Computing in Cardiology, dne 15. září 2021 v Brně a překonal tak své úspěchy z let 2014 (Boston, USA), 2015 (Nice, Francie) a 2017 (Rennés, Francie).

Oceněný tým je součástí vědecké skupiny Umělé inteligence a medicínských technologií, pod vedením Filipa Plešingera a je důkazem úspěšné spolupráce vědců z oddělení Medicínských signálů,  ÚPT AV ČR.  Soutěžní tým pracoval na zadání ve složení Ing. Petr Nejedlý, Bc. Adam Ivora, Ing. Radovan Smíšek, Ing. Ivo Viščor, Ph.D., Bc. Zuzana Koščová, Ing. Pavel Jurák, CSc. a Ing. Filip Plešinger, Ph.D. Letošní vítězný tým navazuje na úspěchy z předchozích let 2014 - 2017. Cenu převzal Petr Nejedlý, hlavní tvůrce metodiky z rukou Pyotra Platonova (Lund Univerzity, Švédsko).
Vědecká skupina Umělé inteligence a medicínských technologií nově vznikla  na konci roku 2020,  je součástí oddělení Medicínských signálů, ÚPT AV ČR a  její náplní je využití nových technologií a metod zpracování signálů jak v základním výzkumu, tak i v klinických aplikacích v humánní medicíně. Je tvořeno vědeckým týmem, který vyvíjí nové technologie a programy, realizuje experimenty a úzce spolupracuje s lékařskými týmy v České republice i v zahraničí.

Letošního téma soutěže PhysioNet/CinC Challenge 2021 bylo  „Budou stačit dva?“ (Will Two do? Varying Dimensions in Electrocardiography).
Cílem bylo sestavit algoritmus, který automaticky zjistí, zda předložený EKG signál obsahuje některou z 25 sledovaných patologií či jejich kombinaci. Soutěžní kategorie, které se týkaly přesnosti vyvinutého řešení, byly tři a vzájemně se lišily technickou konfigurací snímaného EKG signálu (užití dvanácti, tří či pouze dvou svodů EKG). Soutěžní data pocházela ze tří kontinentů ze čtyř různých zemí. V soutěži se utkalo celkem 68 týmů z celého světa. Další umístění v soutěži obsadily týmy z Jižní Koreje, Srí Lanky či USA.

Co je to Computing in Cardiology
Jde o mezinárodní vědeckou konferenci, jejími účastníky jsou vědci z Evropy, USA nebo Asie. Poskytuje fórum pro vědce a odborníky z oblasti medicíny, inženýrství a bioinformatiky, aby diskutovali o svém současném výzkumu. Letošní – čtyřicátý osmý ročník – se konal poprvé v historii v České republice; organizace této prestižní mezinárodní konference se ujal Ústav biomedicínského inženýrství, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technické v Brně. Soutěž PhysioNet/CinC Challenge je v současnosti organizována týmem pod vedením Gariho Clifforda (Emory University, USA). Letošní ročník byl již dvacátý druhý.

U příležitosti této významné události byla dne 17. září 2021 vydána tisková zpráva společně s AV ČR.
Řešení soutěžního týmu

Odkazy:
https://www.isibrno.cz/en/artificial-intelligence-and-medical-technologies
http://www.cinc2021.org/wp-content/uploads/booklet.pdf   (Program konference, strana 28)

 

Diplom

Diplom, Zdroj : A. Němcová,  VUT v Brně

Tým

Soutěžní tým, zleva: P. Jurák, F. Plešinger, P. Nejedlý, A. Ivora, Z. Koščová a R. Smíšek, Zdroj: Ch. H. Antink

Cena

Petr Nejedlý, hlavní tvůrce metodiky přebírá cenu, Zdroj : A. Němcová,  VUT v Brně